Brytyjska jagnięcina HIT w naszej ofercie

Opublikowano w niedzielę, 22 października 2017 o godzinie 15:05

2 października 2017 odbyło się wyjątkowe szkolenie w prestiżowej restauracji Roberta Sowy N31 RESTAURANT&BAR w Warszawie. Na specjalny pokaz rozbioru tuszy jagnięcej oraz degustację zostali zaproszeni przedstawiciele handlu mięsem świeżym z sieci detalicznych.

Spotkanie poprowadziły takie znakomitości jak: ekspert z Brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów Wołowiny i Jagnięciny z Wielkiej Brytanii (AHDB) – Marek Schejbal Masterbucher  Randal Parker – Ian Winston, Prezes firmy Elkopol sp. z o.o. - Alicja Wierzbicka, wybitny Szef Kuchni restauracji N31 - Robert Wojnarowski.·         

O tym, że brytyjska jagnięcina ma wyjątkowe walory smakowe i kulinarne wiedzą konsumenci na całym świecie. W Polsce jest to jednak produkt, który dopiero pojawił się w sprzedaży. Dlatego podczas szkolenia chcieliśmy zaprezentować walory tego znakomitego mięsa z punktu widzenia potrzeb handlu detalicznego. Przede wszystkim zaprezentować technikę podziału tuszy jagnięcej. Jeden z 20 masterbutcherów w Wielkiej Brytanii, Ian Winston pokazał jak przygotowywać elementy handlowe odpowiednie dla detalu. Znakomity Szef Kuchni i pasjonat brytyjskiej jagnięciny – Rober Wojnarowski omawiał natomiast zastosowanie kulinarne kolejnych prezentowanych elementów. Zaprosił także na wyjątkową degustację brytyjskiej jagnięciny przygotowanej według swojego autorskiego menu.

Pan Marek Schejbal omówił możliwości wsparcia promocyjnego dostępne dla Partnerów AHDB w Polsce co również może pomóc polskim konsumentom w lepszym poznaniu znakomitego mięsa jagnięcego z Wielkiej Brytanii. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z rozbioru: https://www.youtube.com/watch?v=vh9flDjoHmE&feature=youtu.be

oraz do odwiedzenia strony pełnej przepisów na dania z jagnięciny: http://brytyjskiesmaki.pl/  

Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Galeria